Lista aktualności Lista aktualności

XX Turniej Leśny w Nadleśnictwie Sarbia rozegrany!

9 października 2019 roku uczniowie szkół podstawowych uczestniczyli w jubileuszowej XX edycji Turnieju Leśnego, rozegranego na ścieżce dydaktycznej „Leśnik Gospodarzem Lasu”.

Adresatami konkursu były szkoły z powiatów: czarnkowsko–trzcianeckiego, pilskiego i chodzieskiego. Drużyny z piętnastu szkół podzielone zostały na dwie kategorie wiekowe: pierwsza (klasy IV – VI szkoły podstawowej), w której udział wzięło siedem zespołów i druga kategoria wiekowa (klasy VII i VIII szkoły podstawowej), w której rywalizowało osiem drużyn. Celem corocznego turnieju jest przybliżenie dzieciom i młodzieży czym zajmują się leśnicy, zaznajomienie z narzędziami używanymi w codziennej pracy, poznanie gatunków roślin i zwierząt żyjących w lesie, a także nauczenie się podstawowych określeń z gwary łowieckiej.

Uczniowie obu kategorii wiekowych swoje zmagania rozegrali w sześciu konkurencjach:

 • Leśna układanka” – rozpoznawanie owoców, szyszek, nasion i pędów drzew
  i krzewów.
 • ,,Leśnik i jego narzędzia’’ – rozpoznawanie narzędzi używanych przez leśnika
  w codziennej pracy.
 • „Idziemy na grzyby  – rozpoznawanie grzybów leśnych. 
 • Leśnik matematyk” – pomiar wysokości drzew.
 • Darz Bór” – tematyka myśliwska, gwara łowiecka, gospodarka łowiecka.
   
 • Wiem jak rośnie las!” – zasady hodowli lasu.

Honorowym patronat XX Turnieju Leśnego objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Pan Damian Szcześniak.

Ponadto w imprezie uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych samorządów, straży pożarnej, policji, organizacji pozarządowych funkcjonujących
w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, sąsiednich nadleśnictw, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, proboszcz Parafii w Kruszewie oraz Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile.

Drużyny biorące udział w turnieju zaprezentowały wysoki poziom przygotowań i miło spędziły czas w Nadleśnictwie Sarbia, uczestnicząc w grach i zabawach przygotowanych przy nadleśnictwie, zwiedzając siedzibę nadleśnictwa, salę tradycji i zabytkowy park, wystawę obrazów przygotowanych przez Związek Artystów Plastyków Odział Czarnkowsko–Trzcianecki, wystawę figur zwierząt wyrzeźbionych w drewnie, którą przygotował Pan Sławomir Łapawa. Na koniec uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali wykładu Pani Justyny Przybył z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie oraz Pana Sławomira Łapawy.

Po całym dniu zmagań i rywalizacji wyłoniono zwycięzców XX Turnieju Leśnego.

Wśród szkół w I kategorii wiekowej najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ujściu, natomiast trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. 67 Pułku Piechoty w Romanowie Dolnym.

W klasyfikacji II kategorii wiekowej pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa
w Sarbi,
drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. 67 Pułku Piechoty
w Romanowie Dolnym, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe, które zostały dofinansowane
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wręczono również wyróżnienia dla drużyn, które wykazały się dużą wiedzą z dziedziny gospodarki łowieckiej. Nagrody książkowe dla drużyn wyróżnionych – piękne albumy
o tematyce myśliwskiej – ufundował
  Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile Pan Sławomir Jaroszewicz.

Nagrody otrzymały:

 • w I kategorii wiekowej – Szkoła Podstawowa w Sarbi,
 • w II kategorii wiekowej – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Czarnkowie.

Nagrody specjalne za dodatkowy konkurs dotyczący wiedzy przyrodniczej i ekologicznej ufundował Pan Stanisław Gajowski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia. Otrzymali je:

 • Mateusz Stochaj ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie,
 • Sebastian Nowicki ze Szkoły Podstawowej im. 67 Pułku Piechoty w Romanowie Dolnym.

Książkę swojego autorstwa o lasach i ludziach Nadleśnictwa Podanin Pan Jerzy Tarkowski, emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Podanin, przekazał dla Szkoły Podstawowej w Sarbi, z którą on i jego rodzina są szczególnie związani.

Tegoroczny XX Turniej Leśny zakończono wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.

Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za solidne przygotowanie się do turnieju i spędzenie z nami miło czasu.

Do zobaczenia za rok!

Red. Marcelina Kulwas