Asset Publisher
Leśnik Mistrzem Europy
23 lutego 2014 r. w Salzburgu odbyły się coroczne targi myślistwa i wędkarstwa – jedne z największych w Europie. Zaprezentowano na nich najnowocześniejsze rozwiązania ułatwiające każdemu myśliwemu polowanie w trudnych warunkach terenowych i pogodowych. Broń i amunicja, optyka, noże, osprzęt myśliwski, ubrania, samochody terenowe to jedne z najważniejszych atrakcji zorganizowanych targów.
Największym wydarzeniem podczas tegorocznych targów przyciągającym uwagę nie tylko myśliwych ale również sympatyków łowiectwa były XVI Mistrzostwa Europy w Wabieniu Jeleni zorganizowane przez gospodarzy targów i magazyn „Wild und Hunt". W zawodach wzięło udział 34 zawodników z 12 państw które mogą pochwalić się bardzo mocno rozpowszechnioną Sztuką Wabienia Jeleni jak m.in. Węgry, Słowacja, Czechy czy Niemcy, ale również z krajów w których historia wabienia dopiero się rozwija jak np. Białoruś, Francja czy Litwa. Polska nie posiada głębokiej tradycji jeśli chodzi o tą dziedzinę łowiectwa jednak w ostatnich latach jej prężne działanie chociażby dzięki powstałemu niedawno Klubowi Wabiarzy Jeleni znalazło swoje uznanie nawet na arenie międzynarodowej.
Delegacja naszego kraju w składzie Mariusz Bezeg – juror, Jacek Pszczółka – kierownik reprezentacji i trójka zawodników:, Maciej Krzysztofik (Nadleśnictwo Sarbia), Tomasz Maliński (Nadleśnictwo Sarbia), Jan Skrzetuski (Biuro Polowań Huntpol) stanęła do rywalizacji o tytuł najlepszych w Europie.
Wszyscy zawodnicy prezentowali dwa głosy jeleni byków w czasie rykowiska:
1. Głos byka stadnego – dzierżyciela chmary,
2. Głos dwóch rożnych byków wyzywających się do walki,
po tych zmaganiach połowa zawodników wchodziła do ścisłego finału gdzie każdy musiał zaprezentować trzeci głos:
3. Głos byka odpoczywającego, zmęczonego rykowiskiem.
Polska reprezentacja jako jedna z nielicznych do finału weszła w komplecie zawodników.
Dziewięcioosobowe jury siedzące w specjalnie przygotowanych kabinach słyszało jedynie głos wabiącego i oceniało go w skali 1-6, aby ocenianie było jak najbardziej obiektywne największa i najmniejsza nota została odrzucana.
Wyniki sprawiły radość wszystkim. W klasyfikacji indywidualnej I miejsce i tytuł Mistrza Europy zdobył reprezentujący Polskę Tomasz Maliński – pracownik Nadleśnictwa Sarbia (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile), na II miejscu zakończył konkurs Kasper Mate (Węgry), a na III miejscu Miroslav Policek (Słowacja).
Kolega Jan Skrzetuski zajął wysokie IV miejsce, a kolega Maciej Krzysztofik XII miejsce.
Wysokie lokaty wszystkich Polaków przełożyły się na drużynowy sukces reprezentacji. Polska po raz trzeci z rzędu zajęła I miejsce wyprzedzając kolejno reprezentację Czech oraz Węgier i utrzymała tytuł Drużynowych Mistrzów Europy.
Mistrzostwa w Austrii w szczególny sposób wpisują się w historię Wabienia Jeleni w Polsce. W poprzednich latach stawaliśmy również na podium na trzecim czy drugim miejscu, lecz teraz po 15 latach doczekaliśmy się kolejnego Mistrza Europy! Wcześniej zdobył ten tytuł tylko jeden Polak – kol. Ludwik Śliwka (emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz), na pierwszych Mistrzostwach Europy w Niemczech.