Lista aktualności Lista aktualności

Wyniki - XXI Turniej Leśny w Nadleśnictwie Sarbia

8 października 2020 roku na Ścieżce Dydaktycznej ,,Leśnik Gospodarzem Lasu” Nadleśnictwa Sarbia, już po raz dwudziesty pierwszy rozegrany został „Turniej Leśny”.

Organizatorom turnieju przyświeca idea krzewienia wiedzy leśnej i przybliżania pracy leśnika najmłodszym pokoleniom naszego społeczeństwa. Adresatami konkursu były szkoły podstawowe z  powiatów: czarnkowsko – trzcianeckiego, pilskiego, chodzieskiego i obornickiego z zasięgu administracyjnego Nadleśnictwa Sarbia.

Dwie drużyny w I kategorii wiekowej (uczniowie kl. IV-VI) i sześć drużyn w II kategorii wiekowej (uczniowie kl. VII-VIII) już od wczesnych godzin rannych rozgrywały poszczególne konkurencje:           

  1. „LEŚNA UKŁADANKA” - rozpoznawanie pędów gatunków drzew i krzewów,
  2. ,,JAKIE TO DRZEWO?’’ – rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie próbek drewna,
  3. ,,POŻAR! ALARMUJ!” – ochrona przeciwpożarowa w lasach,
  4. „LEŚNIK-MATEMATYK” – określanie miąższości drewna stosowego,        
  5. „DARZ BÓR” –tematyka myśliwska, gwara łowiecka, gospodarka łowiecka,
  6. ,,WIEM JAK ROŚNIE LAS” – zasady hodowli lasu,

podczas których uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną znajomością zagadnień z dziedziny leśnictwa. Prezentowany poziom wiedzy był jak zawsze wysoki, a walka zaciekła i wyrównana. Jednak jak w każdym konkursie i tu wyłoniono zwycięzców.

Wśród szkół w I kategorii wiekowej najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa z Romanowa Dolnego, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Gębicach.

W klasyfikacji II grupy wiekowej pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 1 w Wieleniu, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Romanowie Dolnym, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Sarbi.

Wszystkie drużyny otrzymają nagrody rzeczowe, które zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Pogoda dopisała, atmosfera wśród uczestników była gorąca i to nie tylko za sprawą wyrównanej rywalizacji drużyn, ale także dzięki przygotowanej ciepłej strawie.

Organizatorzy Turnieju składają serdeczne podziękowania wszystkim jego uczestnikom i już dziś zapraszają na kolejną edycję Turnieju.